Zamena stolarije neminovno zahteva u većoj ili manjoj meri obradu špaletni. Veća mera znači da je stara stolarija demontirana nestručno pa su se pojavile velike rupe u otvoru, ili je ugraditelj nove PVCili ALU stolarije pogrešno uzeo mere pa su novi prozori ili vrata nešto više manji od standardnog otvora (stolarija + (1-2 cm) za ugradnju sa svake strane)
U svakom slučaju, jasno je da su špaletne zapravo sve one lepe površine oko prozora, pri čemu ivice mogu biti oštre, zatupljene, zaobljene ili fazonirane nekom ukrasnom aluminijumskom ili pvc lajsnom. Takođe, vrlo često vlasnici žele i bordure od gipsanih lajsni što dodatno ističe lepotu kvalitetno urađenih okvira oko prozora i definitivno oplemenjuje enterijer.
Nakon ugradnje stolarije, videćete sve rupe oko nje koje je potrebno popuniti i pripremiti za krečenje. Do krečenja ima još dosta, jer obrada špaletni jeste postupak koji traje onoliko dugo koliko je otvor veliki ali i majstor veštu u baratanju savremenim materijalima.
Malterisanje oko prozora i vrata je prevaziđeno jer zahteva dugo vremena za popunjavanje rupa, perdašenje, gletovanje, podlogiranje i krečenje. Umesto klasičnog malterisanja, danas majstori najčešće koriste gips kartonske ploče poznatije kao "knauf", ili stiropor/stirodur tamo gde je baš neophodno.
Malterom se teško mogu postići savršeno lepi spojevi stolarije i maltera. Takođe, pošto je malter na vodenoj bazi, postoji rizik od oštećenja stolarije, naročito ako je u pitanju metalna stolarija kakva se koristi za magacine, garaže, podrume i slično. Prljav je posao raditi sa malterom pa ga zato i izbegavaju skoro svi bolji majstori.
Sve površine se najpre očiste od ostataka prašine i grudvica, kajli i ostalih nečistoća. Ako situacija dozvoljava, postavljamo metalnu knauf kostrukciju za šrafljenje gipsanih tabli a između prostor popunjavamo knauf insulation mineralnom vunom. Međutim, vrlo često je prostor nedovoljan pa se pribegava direktnom lepljenju gipsanih ploča na beton oko prozora uz pomoć poliuretanske niskoekspandirajuće (PUR) pene. PUR pena ima zadatak da lepo zalepi gipsane parčiće špaletne ali i služi kao tolotni i zvučni izolator. Naravno, nakon toga se nastavlja proces ispune preostalih spojeva ispunom za gips, šmirgla se i na kraju gletuje i kreči sve kompletno oko prozora.
Upravo nam nisko ekspandirajuća PUR pena olakšava proces jer brzo suši i već nakon sat vremena okvirno, možemo raditi dalju obradu špaletne. Ako majstor radi više špaletni u istoj prostoriji, idealno je jer će se posao obavljati ciklično, jedno za drugim bez prekida. To znači da dobar majstor za špaletne u toku jedne smene (dnevnice) može kvalitetno uraditi veći broj otvora i to završno!
Gipsane table su veoma zahvalne za ugradnju u prostoru u kome se živi. Potpuno su ekološki materijal, nema hemije, lepo dihtunu, lako se obrađuju, nije potrebno gletovanje (ako se lepo postave) već samo krečenje. Smanjuju takođe buku i prodor hladnog i toplog vazduha unutar prostora, dišu, što je najvažnije pa tako neće doći do pojave kondenza i buđi na spojevima i ćoškovima kao što je slučaj kod stiropora ili stirodura.
Veoma važna prednost gipsanih tabli je i lep i ravan spoj sa stolarijom, a ivice se naknadno ojačavaju aluminijumskim lajsnama što ih dodatno obezbeđuje od mehaničkih oštećenja.
Nabrojali smo neke osnovne prednosti gipsanih tabli kao ekološkog materijala, ali i brzinu rada u odnosu na pomalo zastareli način obrade cementno-krečnim malterom. Ipak, iako deluje jednostavno uraditi špaletnu pomoću gips kartonskih šlajfni, vrlo lako se mogu desiti i problemi, naročito ako se za lepljenje koristi Perlfix lepak za gips koji brzo vezuje. Iskustvo majstora u radu sa ovim materijalom mora biti veliko jer ako znamo da je džak ovog materijala skup, neracionalnim trošenjem majstori naprave veću količinu, pa neretko upropaste i džak i dva vlasnicima jer im se lepak stvrdne i na kraju ga bace. Takođe, kvalitet spojeva mora biti izveden savršeno i ne sme se preskakati nijedan korak. bandažiranje spojeva nakon ispune je obavezno.
Po pravilu, špaletne u kupatilu se rade keramičkim pločicama. Pre postavljanja keramike, ukoliko uslovi dozvoljavaju, špaletna se najpre ispegla zelenim vodootpornim gipsanim tablama, a zatim se podlogira i keramika lepi lepkom za kupatilo, recimo SikaFlex, Sikaceram, Ceresit C16 ... a zatim se uradi fugovanje fug masom.
Ukoliko niste u mogućnosti da sami obradite špaletne ili vam je potreban majstor za špaletne u Beogradu, možete se osloniti na više provereno dobrih majstora u gradu a koji se nalaze i u našem web katalogu.
Podelite tekst na: WhatsApp FaceBook Twitter LinkedIn Instagram
Hvala što pratite naš blog! Molimo vas da se besplatnom registracijom pridružite i postavite vaš iskustvo, odgovor ili komentar na tekst koji ste pročitali.
Napomena - Sadržaji na MajstoriMajstori.Com blogu su originalni, nisu preuzeti niti generisani uz pomoć AI alata kao što je ChatGPT, AI Chat.
Zaštita teksta
Preuzimanje našeg teksta i postavljanje na vaš sajt zahteva obavezno isticanje izvora "Majstorimajstori.com".
Komentari i iskustva